Stockholm Open: Στον τελικό ο Ρουν, περιμένει τον Τσιτσιπά

Ο φοβερός Ρουν νίκησε τον Μινόρ και πέρασε στον τελικό, όπου είναι πιθανό να βρεθεί απέναντί του ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Με σπουδαία ανατροπή στον πρώτο ημιτελικό του Οπεν της Στοκχόλμης, ο Χόλγκερ Ρουν επικράτησε με 2-1 σετ του Αλεξ ντε Μινόρ (νο23 στον κόσμο) και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό της Κυριακής, όπου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και στον Εμιλ Ρουσουβουόρι.

Για να φτάσει στον τρίτο τελικό ATP της καριέρας του, ο 19χρονος Δανός (νο27 στον κόσμο) χρειάστηκε να πάρει τα 13 από τα τελευταία 21 game του αγώνα και με σπουδαία ανατροπή μετά από 2 ώρες και 52 λεπτά να γίνει ο πρώτος φιναλίστ του 250αριού τουρνουά.

Παρότι έχασε το πρώτο σετ από τον 23χρονο Αυστραλό με 6-4, ο νεαρός Σκανδιναβός πήρε τα δύο επόμενα με 7-6 (1), 7-5. Έβγαλε συνολικά 45 winners, 20 περισσότερους από αυτούς του Ντε Μινόρ και παρά τα 33 αβίαστα λάθη του (11 περισσότερα από τον Αυστραλό), κατάφερε να πάρει το ματς.

Με την πορεία του στη Στοκχόλμη ο Ρουν έχει ήδη εξασφαλίσει νέο ρεκόρ καριέρας στην παγκόσμια κατάταξη κι από την ερχόμενη Δευτέρα (24/10) θα βρεθεί για πρώτη φορά στο Top 25.