NBA: Άλωσαν τη Φιλαδέλφεια με σούπερ Γιάννη οι Μπακς

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της Ανατολής έφτασαν οι Μπακς. Πιστοποιώντας την αγωνιστική τους άνοδο, επικράτησαν των πρωτοπόρων της περιφέρειας Σίξερς με 109-105 στην παράταση, παρότι είχαν βρεθεί στο -19 στο πρώτο ημίχρονο.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που μπορεί να είδε το σερί του σε τριπλ-νταμπλ να τελειώνει στα τρία ματς, αλλά είχε 32 πόντους (5/8 βολές, 12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και μοναδικό ψεγάδι τα έξι του λάθη. Οι Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο με 20 και Τζρου Χόλιντεϊ με 19 πόντους ακολούθησαν.

Championsbet.net 100% ανανεωμένη!

Οι γηπεδούχοι, που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Tζοέλ Εμπίντ, πήραν 19 πόντους από τον Τομπάιας Χάρις και 18 από τον Ντάνι Γκριν.

Τα «ελάφια» είχαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο, με μόλις 31 πόντους και βρέθηκαν μέχρι και στο -19, με τον ηγέτη τους να έχει στο διάστημα αυτό μόλις 4 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν. Οι Μπακς άρχισαν να ρολάρουν επιθετικά, με ένα 11-0 πέρασαν μπροστά στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έμοιαζαν να έχουν «καθαρίσει» το ματς, όταν στα 53’’ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου έφτασαν στο +7 (84-91). Οι Σίξερς, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και με μεγάλα τρίποντα από Γκριν και Κορκμάζ ισοφάρισαν στα 0,4’’ και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί με το σκορ στο 98-98 ο Αντετοκούνμπο έκανε ένα προσωπικό 7-0 και η ομάδα του πήρε τη νίκη.

Δωδεκάλεπτα: 25-18, 45-31, 74-65, 93-93, 105-107

ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ: Άρης: Με αυτές της αλλαγές θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό

The post NBA: Άλωσαν τη Φιλαδέλφεια με σούπερ Γιάννη οι Μπακς appeared first on in2sports.