La Liga: Ακάθεκτη η Ατλέτικο, παλικαρίσια νίκη στο «Βαγιέκας» (Photos)

La Liga: Δεν την πτόησε ούτε η κόπωση απ’ το ματς με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ούτε η αποβολή του Κορέα κι έφυγε με νίκη απ’ την έδρα της Ράγιο η Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0)!

Η 29η αγωνιστική της Primera Division ήταν γεμάτη κινδύνους για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Μετά την μεγάλη πρόκριση στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι «ροχιμπλάνκος» κλήθηκαν να αγωνιστούν σε μια απ’ τις δυσκολότερες έδρες της κατηγορίας. Αυτή της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε όχι απλά επέδειξε το γνωστό της χαρακτήρα, αλλά άντεξε ακόμη και με παίκτη λιγότερο στην τελική ευθεία του ματς. Φεύγοντας νικήτρια με σκορ 1-0. Δείχνοντας να έχει βρει για τα καλά τον εαυτό της, φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες.

Το μοναδικό γκολ του ματς ήρθε στο 49ο λεπτό. Ο Φέλιξ βρήκε ωραία τον Κόκε και ο αρχηγός των Μαδριλένων τελείωσε ωραία τη φάση κάνοντας το 0-1 που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το μόνο που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Κορέα αποβλήθηκε για σπρώξιμο πάνω στον Αλεχάντρο Κατένια στο 84ο λεπτό. Έτσι τα τελευταία λεπτά του ματς είχαν μεγάλο σασπένς, αλλά η ομάδα του Σιμεόνε άντεξε και έφυγε νικήτρια.

Η Ατλέτικο με τη νίκη αυτή ανέβηκε στους 54 βαθμούς και είναι μόνη 3η, μόλις στο -2 απ’ την Σεβίλλη που έχει ένα ματς λιγότερο. Η Μπαρτσελόνα με δύο ματς λιγότερα έχει 51 αλλά έχει μπροστά της το ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Όσο για τη Ράγιο Βαγιεκάνο, έμεινε στους 32 και είναι 13η, στο +8 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.