Coppa Italia: Η Τορίνο «ξέρανε» τη Μίλαν

Coppa Italia: Με παίκτη λιγότερο η Τορίνο σκόραρε στην παράταση και προκρίθηκε μέσα στο «Σαν Σίρο» επί της Μίλαν που έχασε τον συγκεκριμένο στόχο.

Μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Ιταλίας, με την Μίλαν να μένει εκτός απ’ τη φάση των «16». Η εξαιρετική Τορίνο παρά τις δυσκολίες που της παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια του ματς μέσα στο «Σαν Σίρο», βρήκε τον τρόπο στην παράταση να… δραπετεύσει με τεράστια νίκη-πρόκριση. Έτσι η «Γκρανάτα» πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Το ματς κυλούσε με το γκολ να μην έρχεται για τους γηπεδούχους. Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, η Τορίνο ήταν άψογη τακτικά και έτσι το 0-0 παρέμενε. Στο 70’ ο Τζίτζι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, κάνοντας το έργο της ομάδας του υπερβολικά δύσκολο.

Η Μίλαν πίεσε, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας. Με 10 παίκτες και με τους «ροσονέρι» να βγαίνουν μπροστά, η «Γκρανάτα» έπρεπε να κρατήσει για να φτάσει μέχρι τα πέναλτι. Αλλά αυτό που έκανε τελικά ήταν ακόμη καλύτερο.

Ο Αντόπο στο 114’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην Τορίνο. Τα λεπτά που ακολούθησαν, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το αποτέλεσμα κι έτσι έστειλαν τη Μίλαν εκτός διοργάνωσης, παίρνοντας οι ίδιοι παλικαρίσια το εισιτήρια για τους «8».