Ακάθεκτοι Νετς και Σίξερς, συντριβή για Λέικερς και μαγεία Ντόντσιτς

Οι Νετς επικράτησαν 113-106 των Γουίζαρντς στο ντεμπούτο του Μπλέικ Γκρίφιν. Ο 32χρονος πάουερ φόργουορντ έπαιξε 15 λεπτά και πέτυχε δύο πόντους καρφώνοντας για πρώτη φορά σε αγώνα από το Δεκέμβριο του 2019. Ο Κάιρι Ίρβινγκ με 28 και ο Τζέιμς Χάρντεν με 26 πόντους ηγήθηκαν και πάλι της ομάδας του Μπρούκλιν, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ απέναντι στον άλλοτε συμπαίκτη του στους Ρόκετς έκανε τριπλ-νταμπλ με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Αντίθετα ο Μπράντλεϊ Μπιλ έμεινε στους 17 με 6/15 σουτ.

Οι Σίξερς πάντως παραμένουν πρωτοπόροι στην Ανατολή, καθώς απέδρασαν με 101-100 στην παράταση από τη Νέα Υόρκη. Ο Τομπάιας Χάρις με δύο βολές στα 5,3’’ (είχε 20 πόντους) χάρισε στην ομάδα του, που έπαιξε ξανά χωρίς τον τραυματία Εμπίντ, τη 15η σερί νίκη επί των Νικς. Ο Τζούλιους Ραντλ είχε 24 πόντους για τους γηπεδούχους, ωστόσο αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Οι αποδυναμωμένοι από τις απουσίες των Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις Λέικερς έγιναν έρμαιο στις διαθέσεις των Σανς, που τους νίκησαν εύκολα με 111-94. Ντέβιν Μπούκερ και ΝτιΆντρε Έιτον είχαν από 26 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ έκανε τριπλ-νταμπλ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Ο Μοντρέζλ Χάρελ με 23 και ο Ντένις Σρέντερ με 22 πόντους διασώθηκαν από τους πρωταθλητές.

Οι Μάβερικς έκαναν… παρέλαση στο Πόρτλαντ διασύροντας με 132-92 τους Μπλέιζερς. Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν σε τρελά κέφια με 37 πόντους (8/9 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ παίζοντας μόλις για 30 λεπτά και καθόλου στην τέταρτη περίοδο. Αντίθετα, ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 19 πόντους με 0/7 τρίποντα.

Οκτώ σερί ήττες συμπλήρωσαν οι Ράπτορς, καθώς έχασαν με 116-105 από τους Καβαλίερς. Ο Κόλιν Σέξτον είχε 23 από τους 36 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Με όπλο την άμυνά τους, οι Μπουλς πέρασαν με 100-86 από το Ντιτρόιτ. Μπορεί ο Ζακ ΛαΒίν να έμεινε στους 18 πόντους με 6/16 σουτ, ωστόσο το Σικάγο είχε πλουραλισμό και παρέμεινε σε τροχιά playoffs.